Kruna sjajne španske generacije: Crvena Furija osvojila drugu titulu prvaka svijeta u historiji

Košarkaška reprezentacija Španije osvojila je drugu titulu prvaka svijeta u svojoj historiji i to nakon što je u Pekingu pobijedila Argentinu rezultatom 95:75.

Španci su znatno bolje otvorili utakmicu i veoma rano nakon svega četiri minute utakmice došli do dvocifrene prednosti, bilo je 14:2 nakon čega su bili više od tri minute bez pogotka što je Argentina iskoristila i sa dvije trojke Brusina, te poenima Campazza i Decka uz dodatno slobodno bacanje došli na minus jedan, bilo je 14:13.

Ipak, nakon toga je uslijedila serija Španije koja je do kraja prve četvrtine napravila seriju 9:1 i tako na pauzu otišla sa vodstvom 23:14.

Napravili su Španci seriju 8:0 na startu druge dionice i poveli 31:14, ali su se Argentinci uspjeli koliko toliko vratiti u meč, pa se na poluvrijeme otišlo sa 12 poena prednosti Crvene Furije, bilo je 43:31.

Sredinom treće dionice Španija je došla do maksimalnih plus 22, bilo je 55:33 što su do kraja uspješno sačuvali i tako došli do svoje druge titule prvaka svijeta.

Špance je do pobjede vodio Ricky Rubio sa 20 poena, sedam skokova i tri asistencije dok je Sergio Llull dodao 15 uz dvije asistencije. Marc Gasol je susret završio sa 14 poena i po sedam skokova i asistencija dok su Rudy Fernandez, Juancho Hernangomez i Willy Hernangomez još bili dvocifreni sa po 11 poena. Rudy je imao deset skokova i tri asistencije dok je Hernangomez dodao pet skokova i asistenciju. Willy je dodao tri skoka.

Na drugoj strani najbolji je bio Gabriel Deck sa 24 poena i skokom dok je Nicolas Laprovittola susret završio sa 17 poena. Još je dvocifren bio Facundo Campazzo sa 11 poena, osam asistencija i dva skoka.

Argentina – Španija 75:95 (14:23, 17:20, 16:23, 28:29)