(VIDEO) Tako blizu, a tako daleko: Italija poslije preokreta savladala fanatične Zmajeve

Fudbalska reprezentacija Italije rezultatom 2:1 je savladala reprezentaciju Bosne i Hercegovine i pored sjajne partije našeg tima.

Bez obzira na poraz koji je Bosna i Hercegovina večeras doživjela na gostovanju kod Italije, teško se oteti dojmu da je ekipa Roberta Prosinečkog pružila vrhunsku partiju i da je zaslužila više od poraza. Stigli su naši momci u Italiju već prežaljeni, jer nakon veoma loše partije u Finskoj očekivalo se da nas Italija rutinski savlada i tako nas za još jedan korak udalji od učešća na velikoj smotri.

U naš tim vratio se Pjanić, a priliku je od prve minute dobio i Amer Gojak, veznjak Dinama koji je trebao osnažiti naš vezni red, kako u trkačkom smislu, tako i u smislu učešća u izgradnji napada. Od početka meča bilo je vidljivo da će naš tim odigrati puno bolje nego je odigrao u Finskoj, a iako je Italija imala nešto veći posjed lopte, naša igra je bila puno smislenija nego prije nekoliko dana.

Vezni red je funkcionisao dosta dobro, Miralem Pjanić je bio gotovo besprijekoran pa je skoro svaki naš napad izgledao opasno za gol Italije. U 11. minuti, bespotrebo su povratnim loptama za Šehića Bešić i Džeko stvorili paniku pred našim golom, no Šehić je dobro reagovao.

U 15. minuti, naš tim je imao sjajan kontranapad, ali umjesto da na vrijeme proigra svoje saigrače, Muhamed Bešić je dugo kalkulisao te je na kraju upropastio napad lošom loptom za Višću.

U 20. minuti, Džeko je bolje proigrao Višću, ali njegov udarac je uz ogromne napore italijanskih fudbalera izbačen u korner, piše Sport1.

U 33. minuti, Italijani ipak nisu imali šanse da se odbrane. Prelijepa akcija u kojoj je Bešić petom proigrao Višću donijela je perfektno dodavanje Višće u sredinu, a Džeko je postigao pogodak za veliko vodstvo našeg tima.

Italijani su četiri minute kasnije zaprijetili preko Quagliarelle, ali je Šehić sjajno odbranio i bilo je to otprilike sve što smo do kraja prvog dijela imali za priliku vidjeti u Torinu.

Samo je posjed lopte bio na strani Italije, u svim drugim segmentima naš tim je bio i statistički bolji, a sličnu igru naši su pokušali igrati i u drugom dijelu. U 48. minuti, Gojak je malo zakasnio nakon ubačaja Bešića, a bila je to sjajna šansa da se naše vodstvo udvostruči.

Već u narednoj minuti, stigla je velika kazna. Lorenzo Insigne je nakon kornera postigao jedan od najljepših golova u karijeri. Šehić je bio nemoćan, naša odbrana nije dobro zatvorila napadača Napolija, a ovaj je fenomenalnim volej udarcem savladao našeg golmana. Bio je to tek blagi šok za naš tim, koji je Italijanima prepustio posjed lopte, ali je tražio mnogo od svake osvojene lopte. Edin Višća i Edin Džeko često su dolazili pred gol Italije, a dva puta su nakon udaraca Višće lopte u posljednji momenat izbacivane u korner.

S druge strane, imali su i Italijani neke šanse, dva puta je nakon kornera sjajnim intervencijama Šehić spašavao naš tim, a u par navrata su ofanzivci Italije uspijevali pobjeći iza leđa naše odbrane, ali njihovi udarci na kraju nisu bili adekvatni.

Naš tim je u posljednjih desetak minuta počeo padati koncentracijom, a Italijani su strpljivo čekali svoju šansu. Dočekali su je u 86. minuti kada je Marco Veratti iskoristio neopreznost naše odbrane, pronašao prostor i savladao nemoćnog Ibrahima Šehića.

Do kraja meča nije bilo promjena, te je naš tim zabilježio drugi poraz u ovim kvalifikacijama i put ka prvenstvu dosta mu je otežan. Ipak, ohrabrujuća partija u Torinu definitivno je pokazatelj da reprezentacija BiH može do kraja ovih kvalifikacija situaciju okrenuti u svoju korist.